Rodzaje monitorów komputerowych

Monitor to jedno z urządzeń peryferyjnych komputera, którego podstawowym i jedynym zadaniem jest wizualizacja w czasie rzeczywistym, wyników działania procesów, które w danym momencie są w komputerze uruchomione, a przez to – komunikacja z użytkownikiem. W obecnie dostępnych n rynku komputerach, wykorzystywane są różnego typu monitory, które różnią się między sobą zasadą działania.

Rodzaje monitorów

Monitory CRT są współcześnie dosyć rzadko wykorzystywane w komputerach i powoli odchodzą do historii. Zasada działania polega na pobudzaniu światłoczułego luminoforu, wystrzeliwanymi z lampy kineskopowej wiązkami elektronów. Wiązki te pobudzają odpowiednie obszary w luminoforze pobudzające obszary odpowiadające podstawowym kolorom RGB. Budowa tego rodzaju monitora właściwie nie różni się od budowy klasycznego kineskopu telewizyjnego.

Monitory LCD działają w oparciu o technologię wykorzystania ciekłych kryształów. Ciekłe kryształy, które znajdują się w komórkach tego rodzaju monitorów, mają zdolność zmieniania stopnia spolaryzowania przechodzącego przez nie światła, pod wpływem przyłożonego do nich pola elektromagnetycznego.

Monitory LED działają na zasadzie bardzo podobnej do monitorów LCD. Główna różnica polega na zastosowaniu innego źródła światła. W monitorach LCD stosowane są lampy katodowe, a w monitorach LED – diody LED. Emitują one światło o szerszym spektrum barw, co finalnie, pozwala na uzyskanie znacznie lepszego odwzorowania kolorów. W tego rodzaju monitorach stosowane jest oświetlenie bezpośrednie, albo krawędziowe. Zastosowanie krawędziowego źródła światła, pozwala na produkcję monitorów wyjątkowo cienkich, co znaczenie ma zwłaszcza w laptopach, których waga i wymiary, są coraz bardziej istotnymi cechami. Dużą ich zaletą, jest wysoka, w porównaniu z wcześniej opisanymi typami monitorów energooszczędność.

Urządzeniem, które odpowiedzialne jest za przetwarzanie danych wychodzących do monitora jest karta graficzna. Karty graficzne mogą stanowić oddzielne urządzenia, albo być zintegrowane z monitorem.