SSD, HDD czy SSHD?

dysk ssd

Wybór dysku twardego do komputera nie ogranicza się jedynie do decyzji o tym, ile powinien mieć pojemności, ewentualnie obrotów na minutę, producenta i interfejsu. Od kilku lat bowiem mamy również, do jakiego wyboru typu dysk chcielibyśmy mieć — HDD, SSD czy hybrydę SSHD. Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom i wadom.

Dysk HDD

Najtańsza pamięć masowa do komputera. To jedna z jego zdecydowanych zalet. Oferują również znaczne pojemności, nie tylko 4, ale nawet 10 i 12 TB w relatywnie niskiej cenie. Cenione są głównie przez osoby przechowujące duże ilości danych, które nie wymagają ogromnej szybkości w zapisie i odczycie danych. Wciąż znajdują również zastosowanie w serwerach, ponieważ są bardzo odporne na wielokrotne cykle odczytu i zapisu, potrafią służyć nawet przez kilkanaście lat. Do ich wad należą duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne, czynniki środowiskowe, jak temperatury i pole magnetyczne, a także bardzo niskie prędkości odczytu i zapisu połączone z wysokim czasem dostępu do danych.

Dysk SSHD

Ten dysk to tak naprawdę hybryda — mały ssd dysk plus duży hdd dysk w jednym. Są wyraźnie droższe od dysków HDD będąc równocześnie nieznacznie tańszymi od pełnoprawnych SSD. W teorii mają umożliwiać składowanie większej ilości danych na tańszym dysku HDD pozwalając na skorzystanie częściowo z zalet SSD na ograniczonej przestrzeni dyskowej. W praktyce, przez stale spadające ceny SSD dysk (sprawdź aktualne ceny –
https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2063 ) tego rodzaju ma coraz mniejszą rację bytu. Ich wadą jest również wysoka zawodność.

Dyski SSD

Najszybsze dyski dostępne na rynku. Oferują najlepsze parametry, zarówno w zapisie, jak i odczycie danych, wykazują też perfekcyjnie niskie czasy dostępu. Bardzo odporne na czynniki środowiskowe (pozbawione ruchomych elementów, które by się mogły uszkodzić), takie jak wstrząsy, uderzenia, pole magnetyczne. Jedynym ich minusem jest wyższa cena niż tradycyjnych dysków magnetycznych, jednak ceny dysków SSD bardzo dynamicznie spadają i wydaje się możliwe, że wkrótce będą one nawet tańsze od talerzowych.