Telewizory 4k – czym jest HDR?

Sprawdzone telewizory

Telewizory obecnie to coś więcej niż tylko urządzenie do oglądania telewizji. Smart TV dzięki połączeniu z Internetem pozwala na korzystanie z serwisów streamingowych oraz przeglądanie zdjęć i innych treści z naszych smartfonów.

Słuchanie muzyki również stało się dzięki temu prostsze i łatwiejsze.

Telewizor 4k niekoniecznie musi się wiązać z bardzo dużym wydatkiem, szczególnie jeżeli zerkniemy na telewizory promocje.

https://www.e-sas.pl/rtvagd/telewizory-i-rtv/telewizory

Wiele sklepów, szczególnie w okresie świątecznym chcąc przyciągnąć klientów oferuje swoje produkty w przystępnych cenach.

Jednak zanim skusimy się na konkretny model, warto zdobyć nieco wiedzy, aby zakupić produkt o parametrach rzeczywiście odpowiadających naszym potrzebom i gustom.

Standard Ultra HD

Termin HDR (ang. High Dynamic Range) nieodłącznie wiąże się z Ultra HD. Ta technologia pozwala odsłonić wyraźnie detale zarówno w ciemnych i jasnych barwach.

Specjaliści określają taką cechę mianem dużej rozpiętości tonalnej. Obecnie najbardziej znaczące standardy HDR to HDR10 oraz Dolby Vision.

Zakres dynamiczny – jak ocenić?

Zakres dynamiczny przez producentów jest mierzony w nitach. Ta tajemnicza jednostka to ilość kandeli na metr kwadratowy. Tym, którzy nie uważali na lekcjach fizyki, wystarczy przypomnieć, że kandela to jednostka światłości źródła światła, a nit jest jednostką luminacji.

Wartości z zakresu 1000 – 1500 nitów znajdziemy obecnie w telewizorach z górnej półki. Celem producentów jest jednak przekroczenie pułapu 3000 nitów. Najtańsze rozwiązania to ok. 200 – 350 nitów.

Sprawdzone telewizory

Przyjmuje się, że wartość luminacji powyżej 500 nitów pozwala cieszyć się zauważalną różnicą jakości wyświetlanego obrazu.