Czym należy się sugerować przy wyborze procesora?

Warto mieć świadomość, że obecnie wybór procesora jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnić najbardziej istotne czynniki. Jak wybrać procesory?

Rdzenie, wątki i taktowanie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wydajność procesora w zdecydowanej większości przypadków będzie zależała od liczby rdzeni. Godny uwagi jest również fakt, że komputery z większą liczbą rdzeni będą sobie znacznie lepiej radziły podczas pracy na kilku programach w tym samym momencie. Użytkownik będzie mógł tym samym wykonać więcej zadań.

Nie wszyscy mają świadomość, że część producentów ma w swojej ofercie modele, które oferują technologię wielowątkowości. Pozwalają tym samym na równoczesne przetwarzanie dwóch wątków za pomocą tylko jednego rdzenia.

Kontroler pamięci RAM i pamięć podręczna

Należy mieć świadomość, że kolejnym bardzo istotnym elementem procesora będzie kontroler pamięci operacyjnej. Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna obsługiwał on tylko i wyłącznie moduły DDR3. Z kolei obecnie zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym standardem jest DDR4.

Warto wiedzieć, że najbardziej podstawowe modele dostępne na rynku będą dysponowały 2-kanałowym kontrolerem. Z kolei jednostki, które są przeznaczone dla najpotężniejszych komputerów posiadać 4-kanałowy kontroler.

Pobór energii, współczynnik DTP i energooszczędność

Wybierając procesory nie można zapomnieć o współczynniku TDP. W najprostszym możliwym ujęciu wspomniana informacja informuje użytkownika nie tylko o zapotrzebowaniu na energię elektryczną, ale również koniecznym chłodzeniu.

Godny uwagi jest fakt, że najbardziej standardowe procesory dostępne na rynku będą charakteryzowały się współczynnikiem TDP wynoszącym 65 lub 95 W. Z kolei w przypadku najlepszych produktów wspomniany współczynnik może wynosić nawet 180 W. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie właściwego chłodzenia. Można również zaopatrzyć się w procesor o obniżonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.