Multichannel, czyli podstawy marketingu internetowego

multichannel ecommerce

W dobie powszechnej cyfryzacji tradycyjne sposoby napędzania sprzedaży zaczynają tracić na popularności. O wiele lepsze rezultaty przynosi marketing online, a zwłaszcza tzw. strategia multichannel, która odbiła się szerokim echem w branży e-commerce. Czym jest, co zakłada i jakie są jej największe zalety?

Multichannel — definicja

Na początek parę słów wstępu dla niezorientowanych. Multichannel jest strategią marketingu internetowego, która zakłada wielokanałowy kontakt z potencjalnym klientem. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca stosujący tą taktykę zobowiązuje się do komunikowania się z kupującymi za pomocą różnych, niezależnych od siebie dróg. Kanały najczęściej stosowane do kontaktowania się z konsumentami to:

  • profesjonalny sklep internetowy np. zakładany na platformie WordPress;
  • media społecznościowe typu Facebook, Instagram, Tik Tok;
  • aplikacje mobilne stworzone specjalnie na potrzeby przedsiębiorstwa;
  • poczta elektroniczna w postaci newsletterów, czyli systematycznie wysyłanych e-mailów;
  • automatyczne chatboty usprawniające przekazywanie informacji;

Wszystkie powyższe kanały komunikacji z klientami stosuje się zazwyczaj na równi z prowadzeniem placówki stacjonarnej, którą traktuje się jako główną siedzibę firmy.

multichannel ecommerce

Zalety strategii multichannel

Strategia mutlichannel zrewolucjonizowała sposób kontaktu przedsiębiorców z konsumentami. Po pierwsze, szerokie zasięgi mediów internetowych stwarzają niepowtarzalną możliwość dotarcia do różnych grup odbiorców w Polsce i na świecie. Po drugie, kilka różnych kanałów komunikacji pozwala na odpowiednią personalizację marki i jej informacji pod kątem potrzeb klientów. Po trzecie zaś, multichannel w Atomstore gwarantuje większą automatyzację procesu sprzedaży i zapewnia oszczędność czasu w przypadku np. zwrotów, reklamacji czy prezentacji oferty firmy.

Podsumowując, multichannel opiera się na zwiększaniu zasięgów przedsiębiorstwa dzięki wielokanałowości, czyli stosowaniu wielu sposobów komunikowania się z klientami. W tym celu najczęściej wykorzystuje się źródła internetowe, w tym aplikacje, pocztę elektroniczną, media społecznościowe i inne.