Jaki monitor do komputera wybrać?

monitor

Jaki monitor do komputera wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych które na komputer decydują się po raz pierwszy. Czym zatem różnią się stosowane w monitorach matryce TN, IPS, MVA? Jakie proporcje będą najlepsze, jaki kontrast i który monitor ma dobrą jasność?

Jaki monitor wybrać? Poradnik zakupowy

Dobry, uniwersalny monitor w dzisiejszych czasach to sprzęt, o którym marzy każdy. Wielu osobom wydaje się, że te z jak największą przekątną są najlepsze. Nie każdy potrzebuje monitor, który posiada 19 cali. Najbardziej popularne warianty dziś to: 16:9, 16:10, 21:9. Ten pierwszy oferuje rozdzielność 1920 x 1080, lepiej znaną pod nazwą ,,full HD”. Takie monitory można w polskich domach spotkać najczęściej.

16:10 z kolei oferuje rozdzielczość nieco mniejszą, bo 1200 pikseli. Obraz wciąż zachowuje panoramiczny wygląd, mimo nieco mniejszej ilości pikseli. Najczęściej spotyka się go u osób zajmujących się na co dzień grafiką komputerową czy projektowaniem. Ostatni i tym samym największy monitor to rozdzielczość 2560 x 1080 bądź 3440 x 1440. Idealny dla każdego, kto zajmuje się obróbką filmów, zdjęć ze względu na duży obszar roboczy.

Dynamiczność, kontrast i jasność

monitor

Kupując monitor warto zwrócić uwagę na to, jaki ma czas reakcji matrycy. Ten parametr określa, ile jeden piksel potrzebuje czasu na zapalenie się i zgaśnięcie. Chodzi tu głównie o dynamiczność obrazu wyrażaną właśnie w pojawianiu się i znikaniu pikseli. Tym parametrem powinny zainteresować się w szczególności te osoby, które zajmują się montażem filmów; w przypadku monitorów do biura, wartość ta nie ma większego znaczenia.

Równie ważny jest kontrast – im wyższy, tym lepiej. Wiele opcji dostępnych w monitorze zależy od preferencji użytkownika. Istnieje mnóstwo dodatków, niekoniecznie potrzebnych każdemu posiadaczowi komputera. Niektóre np. zawierają funkcję 3D, która umożliwia oglądanie filmu nagranego w takiej technologii. Inne monitory są dodatkowo wyposażone w tuner telewizyjny. Co więcej, istnieją nawet monitory dotykowe.