Jaki monitor do komputera wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych które na komputer decydują się po raz pierwszy. Czym zatem różnią się stosowane w monitorach matryce TN, IPS, MVA? Jakie proporcje będą najlepsze, jaki kontrast i który monitor ma dobrą jasność?
Jaki monitor wybrać? Poradnik zakupowy
Dobry, uniwersalny monitor w dzisiejszych czasach to sprzęt, o którym marzy każdy. Wielu osobom wydaje się, że te z jak największą przekątną są najlepsze. Nie każdy potrzebuje monitor, który posiada 19 cali. Najbardziej popularne warianty dziś to: 16:9, 16:10, 21:9. Ten pierwszy oferuje rozdzielność 1920 x 1080, lepiej znaną pod nazwą ,,full HD”. Takie monitory można w polskich domach spotkać najczęściej.
16:10 z kolei oferuje rozdzielczość nieco mniejszą, bo 1200 pikseli. Obraz wciąż zachowuje panoramiczny wygląd, mimo nieco mniejszej ilości pikseli. Najczęściej spotyka się go u osób zajmujących się na co dzień grafiką komputerową czy projektowaniem. Ostatni i tym samym największy monitor to rozdzielczość 2560 x 1080 bądź 3440 x 1440. Idealny dla każdego, kto zajmuje się obróbką filmów, zdjęć ze względu na duży obszar roboczy.
Dynamiczność, kontrast i jasność
Kupując monitor warto zwrócić uwagę na to, jaki ma czas reakcji matrycy. Ten parametr określa, ile jeden piksel potrzebuje czasu na zapalenie się i zgaśnięcie. Chodzi tu głównie o dynamiczność obrazu wyrażaną właśnie w pojawianiu się i znikaniu pikseli. Tym parametrem powinny zainteresować się w szczególności te osoby, które zajmują się montażem filmów; w przypadku monitorów do biura, wartość ta nie ma większego znaczenia.
Równie ważny jest kontrast – im wyższy, tym lepiej. Wiele opcji dostępnych w monitorze zależy od preferencji użytkownika. Istnieje mnóstwo dodatków, niekoniecznie potrzebnych każdemu posiadaczowi komputera. Niektóre np. zawierają funkcję 3D, która umożliwia oglądanie filmu nagranego w takiej technologii. Inne monitory są dodatkowo wyposażone w tuner telewizyjny. Co więcej, istnieją nawet monitory dotykowe.