Specjaliści od grafiki, animacji i edycji wideo są obecnie bardzo poszukiwani na rynku, ponieważ współcześni ludzie są przyzwyczajeni do konsumpcji dużej ilości treści wizualnych. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę wybierając monitor do grafiki.
Rozdzielczość, przekątna, jasność i kontrast
Monitor do grafiki posiada cztery najważniejsze parametry do pracy z grafiką. Są nimi rozdzielczość, przekątna, jasność i kontrast. Weźmy pod uwagę przede wszystkim przekątną – im jest ona większa, tym więcej okien możemy otworzyć jednocześnie na ekranie.
Rozdzielczość
Rozdzielczość jest nieco bardziej skomplikowana – im jest wyższa, tym więcej pikseli znajduje się na ekranie, a co za tym idzie, tym wyraźniejszy będzie obraz. Jednak nie wszystkie płyty główne i karty graficzne obsługują wysoką rozdzielczość (4K) – przy takich podzespołach drogi monitor 4K będzie pracował z niższą rozdzielczością i nie uwolni swojego pełnego potencjału.
Jasność i kontrast
Jasność i kontrast odpowiadają za odwzorowanie kolorów – im wyższe są te dwie wartości, tym lepszy jest obraz. Im jaśniejszy monitor do grafiki https://alstor.pl/produkty/monitory-graficzne/, tym łatwiej pracuje się na nim przy oknie lub w jasno oświetlonym pomieszczeniu. Kontrast odpowiada za najjaśniejsze i najciemniejsze punkty na ekranie – monitor z niskim kontrastem będzie pokazywał czerń jako ciemnoszary obszar.
Wszystkie monitory do grafiki posiadają matryce typu IPS i AH-IPS – są to monitory ze średniej i wyższej półki, które poprawnie oddają czernie i cienie, dają jasny i soczysty obraz oraz mają dobre kąty widzenia. Owszem, matryce IPS mają pewną wadę – charakteryzują się niskim czasem reakcji, ale ten parametr ma znaczenie tylko w komputerach do gier.