Zakup czajnika – praktyczne wskazówki

czajnik emaliowany

Do zakupów przedmiotów mających bezpośredni wpływ na komfort, a nawet bezpieczeństwo naszych bliskich, warto podejść ze szczególną uwagą. Do tego typu przedmiotów z pewnością należą czajniki.

Dzięki nim możemy szybko zaparzyć herbatę i kawę, a ponadto są ozdobą naszej kuchni – piękny czajnik emaliowany potrafi naprawdę przyciągnąć uwagę. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego czajnika? Jest kilka istotnych czynników, które musimy wziąć pod uwagę.

Technologia stosowana w naszej kuchni

W dzisiejszych czasach coraz częściej tradycyjne kuchnie gazowe są wypierane przez płyty indukcyjne. W związku z tym pojawił się nowy problem – nie każdy garnek i czajnik spotkany w sklepie jest dostosowany do użytku w naszym domu.

czajnik emaliowany

Na szczęście większość producentów posiada w ofercie modele wyglądające identycznie, różniące się jedynie przystosowaniem do konkretnej technologii. Czajnik na gaz nie musi być wcale mniej nowoczesny wizualnie, niż czajnik na indukcję

Pojemność

Należy dostosować ją do potrzeb naszej rodziny. W sklepach znajdziemy najróżniejsze pojemności; od kilkuset mililitrów do nawet trzech litrów.

Zbyt mały czajnik będzie zmuszał nas do napełniania go kilka razy podczas przygotowania gorących napojów dla naszej rodziny, natomiast zbyt duży wiąże się z niepotrzebnie dłuższym czasem do zagotowania, a zatem większym zużyciem energii. Ogólnie przyjętą zasadą jest 1,7l/5 osób.

Inne ważne elementy

Przed zakupem sprawdźmy, czy uchwyt jest wystarczająco solidny i umożliwia bezpieczne przenoszenie czajnika pełnego wrzątku. Wygodnym rozwiązaniem jest również czajnik ze zintegrowanym gwizdkiem.