Trudno sobie wyobrazić nowoczesne systemy alarmowe bez prostego czujnika, jakim jest zwykły kontaktron. Ten niewielki element generujący pole magnetyczne, jest znany już od 80 lat. Mimo to wciąż pozostaje jednym z najbardziej niezawodnych czujników.
Co warto wiedzieć o kontaktronie?
Kontaktrony to bardzo osobliwe formy czujników, które do swej pracy (w obrębie magnesu) nie wymagają stale dołączonego napięcia. Większość czujników projektowana jest w systemie NC. Oznacza to, że w stanie normalnym są one zamknięte (ang. Normal Close). Tym samym można je montować szeregowo względem obwodu zasilającego czuję, jako standardowy wyłącznik magnetyczny. Z kontaktronu wychodzą najczęściej dwa osobne kable, które można podłączyć do napięcia sterującego o określonych parametrach.
To jednak nie wszystko!
Standardowy kontaktron może być produkowany w wielu różnych wariantach. Najczęściej jest to układ wodoszczelny, który można montować zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Pewną wadą kontaktronów jest to, że nie warto ich montować na stalowych powierzchniach, które mogłyby wypaczać działanie wspomnianego pola magnetycznego. Mimo to mało osób korzysta dziś z typowo stalowych drzwi i okien, przez co zastosowanie takiego czujnika staje się uniwersalne.
Podsumowanie
Kontaktrony to dość pomysłowe czujniki magnetyczne, które – ze względu na ich prostotę – trudno wykryć i wyłączyć bez ingerencji od wewnątrz. Niemniej są one jedynie częścią większego układu alarmowego, gdyż chronią jedynie przed nieuprawnionym otwarciem okien lub drzwi.