Podstawowe cechy kontaktronu – co warto o nim wiedzieć?

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne systemy alarmowe bez prostego czujnika, jakim jest zwykły kontaktron. Ten niewielki element generujący pole magnetyczne, jest znany już od 80 lat. Mimo to wciąż pozostaje jednym z najbardziej niezawodnych czujników.

Co warto wiedzieć o kontaktronie?

Kontaktrony to bardzo osobliwe formy czujników, które do swej pracy (w obrębie magnesu) nie wymagają stale dołączonego napięcia. Większość czujników projektowana jest w systemie NC. Oznacza to, że w stanie normalnym są one zamknięte (ang. Normal Close). Tym samym można je montować szeregowo względem obwodu zasilającego czuję, jako standardowy wyłącznik magnetyczny. Z kontaktronu wychodzą najczęściej dwa osobne kable, które można podłączyć do napięcia sterującego o określonych parametrach.

To jednak nie wszystko!

Standardowy kontaktron może być produkowany w wielu różnych wariantach. Najczęściej jest to układ wodoszczelny, który można montować zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Pewną wadą kontaktronów jest to, że nie warto ich montować na stalowych powierzchniach, które mogłyby wypaczać działanie wspomnianego pola magnetycznego. Mimo to mało osób korzysta dziś z typowo stalowych drzwi i okien, przez co zastosowanie takiego czujnika staje się uniwersalne.

Podsumowanie

Kontaktrony to dość pomysłowe czujniki magnetyczne, które – ze względu na ich prostotę – trudno wykryć i wyłączyć bez ingerencji od wewnątrz. Niemniej są one jedynie częścią większego układu alarmowego, gdyż chronią jedynie przed nieuprawnionym otwarciem okien lub drzwi.