Wybór gniazda antenowego

Pod kątem dopasowania do istniejącej struktury sieci radiowo-telewizyjnej wybiera się zawsze gniazdo antenowe. Estetyka to jedyne o czym można dowolnie decydować.

Zakup gniazda antenowego

Bardzo ważna jest funkcjonalność, dlatego gniazda antenowe muszą być odpowiednie dla konkretnej sieci. Można śmiało powiedzieć, że w takiej sytuacji niestety nie ma dużego pola manewru. Od rozpoznania typu sieci rozpoczyna się zawsze wybór właściwego typu gniazda. Zastosowania gniazd końcowych wymaga sieć gwiaździsta, w której oddzielny kabel prowadzi do każdego odbiornika. Bez wątpienia taka struktura sieci jest najnowocześniejsza. Z dwóch powodów jest zalecana, o których będzie poniżej. Przede wszystkim odbiorniki działają niezależnie, więc uszkodzenie jednego odbiornika nie ma wpływu na pracę pozostałych. Oznacza to, że taka struktura jest niezawodna i sprawdzi się nawet w bardzo ciężkich warunkach. Kanał zwrotnego przesyłu informacji można z powodzeniem zastosować w instalacji równoległej. W celu podtrzymania połączenia internetowego taki jest oczywiście wymagany. Samodzielne gniazda antenowe mogą być spokojnie stosowane w instalacji gwiaździstej. Można też zastosować gniazdo internetowe oraz antenowe we wspólnej puszce.

Rodzaje gniazd antenowych

Starszym i zdecydowanie mniej funkcjonalnym rozwiązaniem jest sieć szeregowa. W jej konstrukcji używa się gniazd antenowych przelotowych. Każdego takie gniazda jest tak zwanym rozdzielaczem i przekazuje sygnał do następnych odbiorników. W przypadku większości gniazd można wybrać wersję podtynkową lub natynkową. Łatwiejsze w montażu są oczywiście gniazda natynkowe antenowe. Niestety są też bardziej widoczne od wersji podtynkowych. Jeśli chodzi o gniazda podtynkowe to trzeba koniecznie przygotować specjalną puszkę. Dlatego zazwyczaj na wczesnym etapie prac remontowanych są montowane, żeby nie trzeba było później dużo kuć. Tak samo wyglądają kable antenowe z telewizji kablowej oraz od anteny satelitarnej. Do rozdzielania sygnału płynącego jednym kablem służą klasyczne gniazda RTV-SAT. Najbardziej opłaca się kupić gniazdo RTV-SAT z wyjściem RTV oraz dwoma wyjściami SAT.