Czytnik do e-dowodów

Czytnik do e-dowodów to stosunkowa nowość na polskim rynku. Pojawił się one niedawno, ale szybko okazały się bardzo funkcjonalne, przez co w krótkim czasie pozyskały rzeszę fanów. Wnioski o e-dowody można składać dopiero od marca, a więc dla wielu wiadomość, że one w ogóle istnieją, może okazać się dość szokująca.

Czym w ogóle jest e-dowód i dlaczego warto go mieć?

E-dowód to nic innego, jak dowód osobisty, ale tym razem jest on wzbogacony o warstwę elektroniczną. Co to zmienia? W zasadzie wszystko. Dzięki temu dokument jest wyposażony w czip, którego nie widać gołym okiem. Oczywiście jak to czip, potrzeba do niego specjalnego czytnika, ponieważ działa on na zasadzie karty zbliżeniowej. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć więc, że jest to technologia zbliżona do kart płatniczych. Warto jednak pamiętać o tym, że na e-dowodzie nie można przechowywać pieniędzy, a dodatkowo nie współdziała on z żadnym bankiem. Aby jednak sprawnie odczytywać e-dowód, potrzeba specjalistycznego czytnika do e-dowodów, który znacznie ułatwi sprawę.

Jak działa czytnik do e-dowodów i jaki powinien on być?

Odpowiedni czytnik do e-dowodów musi mieć specjalne atesty i być wykonany według specjalnych norm. Na tę chwilę istnieją dwa rodzaje czytników. Jeden model wyposażony jest w klawiaturę, podczas gdy drugi jest jej całkowicie pozbawiony i posiada jedynie większy ekran. Te pierwsze przede wszystkim znajdą się w urzędach.